Jakub Regulski - blog
ostatnia aktualizacja:
2022-03-21
ikonka Jakuba Regulskiego
autor:
Jakub Regulski
Ekspert ds. OPEX i LEAN

Inspiracją do powstania tego bloga była chęć podzielenia się moim doświadczeniem oraz osobistymi spostrzeżeniami zdobytymi na przestrzeni ostatnich 15 lat mojej kariery menadżerskiej w tym w największych firmach motoryzacyjnych na świecie. O mnie.

Czwarta rewolucja przemysłowa - Industry 4.0

ikonka blog

data publikacji: 2022-03-21 / dział: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy / autor: Jakub Regulski

Industry 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa - wprowadzenie

Czwarta rewolucja przemysłowa inaczej Industry 4.0 to termin oznaczający transformację technologiczną polegającą na integracji technologii operacyjnych z technologiami informatycznymi mającą na celu zwiększenie wydajności i elastyczności procesów wytwarzania. Inną definicją terminu Industry 4.0 jest połączenie fizycznego łańcucha przepływu wartości z systemami cyber-fizycznymi, internetem oraz technologiami chmurowymi mające na celu stworzenie inteligentnej fabryki. Dzięki takiemu podejściu wszelkie decyzje dotyczące procesów fizycznych są podejmowane przez systemy cyber fizyczne które dzięki integracji z najnowocześniejszymi technologami internetowymi są doskonale skomunikowane zarówno ze sobą jak i z ludźmi. W rzeczywistości jednak czwarta rewolucja przemysłowa dotyczy przede wszystkim roli człowieka i jego przyszłości w nowoczesnym, sterowanym sztuczną inteligencją procesie produkcyjnym.

Czytaj także - Osiągniecia Jakuba Regulskiego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Rewolucja przemysłowa - rys historyczny

Wiemy już, że Industry 4.0 oznacza integrację świata rzeczywistego, fizycznych maszyn i urządzeń ze światem nowoczesnych technologii, wirtualnym internetem, sztuczną inteligencją oraz innymi najnowocześniejszymi technologiami mechatronicznymi. Na czym zatem polegały trzy poprzednie rewolucje przemysłowe i jaka była geneza? Poniżej postaram się krótko omówić każdą z nich:

Pierwsza rewolucja przemysłowa

Pierwsza rewolucja przemysłowa - oznaczała transformację pracy ręcznej na pracę wykonywaną za pomocą maszyn i urządzeń. Stało się to możliwe dzięki wynalezieniu maszyn parowych oraz wykorzystaniu energii wodnej i parowej które umożliwiły swoistą mechanizację procesów produkcyjnych.

Druga rewolucja przemysłowa

Druga rewolucja przemysłowa - zwana także rewolucją technologiczną polegała na elektryfikacji procesów wytwórczych oraz wykorzystaniu rozlicznych nowoczesnych wynalazków pozwalających na stopniową ich automatyzację. Było to możliwe dzięki budowaniu rozległych instalacji elektrycznych, kolejowych, telegraficznych co w znacznym stopniu przyspieszyło komunikację i rozwój nowoczesnych technologii.

Czytaj także - Jakub Regulski - Bezpieczeństwo pracowników i warunki pracy

Trzecia rewolucja przemysłowa

Trzecia rewolucja przemysłowa - zwana także rewolucją cyfrową, była możliwa dzięki wykorzystaniu komputerów, sieci cyfrowych, robotyki oraz internetu. Zastosowanie nowoczesnych technologii miało rewolucyjny wpływ na wydajność maszyn, ich precyzję i bardziej zaawansowaną automatyzację. Maszyny zaczęły stopniowo wyręczać człowieka w jego codziennej pracy.

Artykuł ten jest inspirowany doświadczeniem i wiedzą Jakuba Regulskiego w zakresie wdrażania szczupłych metod zarządzania (LEAN), Doskonałości Operacyjnej (OPEX), oraz innych nowoczesnych narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem. Jakuba Regulskiego.

Wróć - "Blog"