Jakub Regulski – Blog
Expert ds. OPEX i LEAN
BHP(ilustracja – Jakub Regulski)
Skrót BHP jest znany wszystkim pracownikom. Oznacza „Bezpieczeństwo i Higienę Pracy”, za której stan odpowiedzialny jest przede wszystkim Pracodawca, ale nie tylko on. Mało osób wie, że za bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy odpowiada także sam Pracownik. Podstawowym aktem prawnym regulującym zakres obowiązków oraz odpowiedzialności pracowników i pracodawców jest Kodeks Pracy. Natomiast organem kontrolnym, który weryfikuje czy przepisy BHP są przestrzegane we właściwy sposób, jest Państwowa Inspekcja Pracy (w skrócie PIP). Zgodnie z przepisami Pracodawca ma obowiązek utworzenia służby BHP gdy ilość pracowników w zakładzie pracy przekracza 100 osób.
Czytaj także - Jak zarządza i dba o Bezpieczeństwo pracowników Jakub Regulski
Kto zatem tak naprawdę jest odpowiedzialny za stan Bezpieczeństwa i Higieny w Zakładzie pracy w zakładzie i jakie przepisy definiują tę odpowiedzialność? Poniżej postaram się szczegółowo odpowiedzieć na powyższe pytania.
Obowiązki Pracodawcy w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Zakładzie wynikają wprost z Kodeksu Pracy:
Art. 207.
Kodeks Pracy definiuje także dodatkową osobę odpowiedzialną za Bezpieczeństwo i Higienę Pracy w Zakładzie, którą jest tzw. Osoba Kierująca Pracownikami. Takimi osobami są Dyrektorzy, Kierownicy, a także Menadżerowie, którzy na co dzień zarządzają pracownikami:
Czytaj także - Pozytywne opinie o Jakubie Regulskim w zakresie BHP
Art. 212.
Osoba kierująca pracownikami jest obowiązana:
Powyższy artykuł jest inspirowany doświadczeniem i wiedzą Jakuba Regulskiego w zakresie wdrażania szczupłych metod zarządzania (LEAN), Doskonałości Operacyjnej (OPEX), oraz innych nowoczesnych narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem.