Jakub Regulski - blog

Jakub Regulski – Blog

Jakub Regulski – zdjęcie profilowe
Jakub Regulski
Expert ds. OPEX i LEAN

4. Rewolucja przemysłowa

Industry 4.0 4. Rewolucja przemysłowa (ilustracja – Jakub Regulski)

Czwarta rewolucja przemysłowa — wprowadzenie

Czwarta rewolucja przemysłowa inaczej Industry 4.0 to termin oznaczający transformację technologiczną polegającą na integracji technologii operacyjnych z technologiami informatycznymi mającą na celu zwiększenie wydajności i elastyczności procesów wytwarzania. Inną definicją terminu Industry 4.0 jest połączenie fizycznego łańcucha przepływu wartości z systemami cyber fizycznymi, internetem oraz technologiami chmurowymi mające na celu stworzenie inteligentnej fabryki. Dzięki takiemu podejściu wszelkie decyzje dotyczące procesów fizycznych są podejmowane przez systemy cyber fizyczne, które dzięki integracji z najnowocześniejszymi technologami internetowymi są doskonale skomunikowane zarówno ze sobą jak i z ludźmi. W rzeczywistości jednak czwarta rewolucja przemysłowa dotyczy przede wszystkim roli człowieka i jego przyszłości w nowoczesnym, sterowanym sztuczną inteligencją procesie produkcyjnym.

Czytaj także - Osiągnięcia Jakuba Regulskiego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Rewolucja przemysłowa — rys historyczny

Wiemy już, że Industry 4.0 oznacza integrację świata rzeczywistego, fizycznych maszyn i urządzeń ze światem nowoczesnych technologii, wirtualnym internetem, sztuczną inteligencją oraz innymi najnowocześniejszymi technologiami mechatronicznymi. Na czym zatem polegały trzy poprzednie rewolucje przemysłowe i jaka była geneza? Poniżej postaram się krótko omówić każdą z nich:

Pierwsza rewolucja przemysłowa

Pierwsza rewolucja przemysłowa oznaczała transformację pracy ręcznej na pracę wykonywaną za pomocą maszyn i urządzeń. Stało się to możliwe dzięki wynalezieniu maszyn parowych oraz wykorzystaniu energii wodnej i parowej, które umożliwiły swoistą mechanizację procesów produkcyjnych.

Druga rewolucja przemysłowa

Druga rewolucja przemysłowa zwana także rewolucją technologiczną polegała na elektryfikacji procesów wytwórczych oraz wykorzystaniu rozlicznych nowoczesnych wynalazków pozwalających na stopniową ich automatyzację. Było to możliwe dzięki budowaniu rozległych instalacji elektrycznych, kolejowych, telegraficznych co w znacznym stopniu przyspieszyło komunikację i rozwój nowoczesnych technologii.

Czytaj także - Jakub Regulski — Bezpieczeństwo pracowników i warunki pracy

Trzecia rewolucja przemysłowa

Trzecia rewolucja przemysłowa zwana także rewolucją cyfrową, była możliwa dzięki wykorzystaniu komputerów, sieci cyfrowych, robotyki oraz internetu. Zastosowanie nowoczesnych technologii miało rewolucyjny wpływ na wydajność maszyn, ich precyzję i bardziej zaawansowaną automatyzację. Maszyny zaczęły stopniowo wyręczać człowieka w jego codziennej pracy.

Powyższy artykuł jest inspirowany doświadczeniem i wiedzą Jakuba Regulskiego w zakresie wdrażania szczupłych metod zarządzania (LEAN), Doskonałości Operacyjnej (OPEX), oraz innych nowoczesnych narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem.

<< Strona główna